Warto wiedzieć… – zanim pójdziesz do lekarza rodzinnego

O tym, jakie kroki powinien przedsięwziąć pacjent udając się do lekarza POZ, przeczytają Państwo w krótkim poradniku. Odpowiemy w nim na pytania: jakie informacje mogą być cenne dla Twojego lekarza; kiedy warto korzystać z badań profilaktycznych oraz ze szczepień; czy wszystkie leki kupowane bez recepty są bezpieczne dla Twojego zdrowia?

Sprawdź swój dowód ubezpieczenia.
Wybierając się na wizytę do lekarza rodzinnego pamiętaj, by zabrać ze sobą dowód ubezpieczenia zdrowotnego. Upewnij się, że Twój dowód ubezpieczenia jest ważny. Zabieraj go na każdą wizytę, także wtedy, gdy idziesz do lekarza z dzieckiem.

Co Ci dolega?
Zanim pójdziesz do lekarza, postaraj się ustalić swoje dolegliwości:• gorączka (od kiedy występuje i jaka jest w dniu planowanej wizyty);

• ból gardła;
• katar (wodnisty czy gęsty);
• kaszel (suchy, mokry, w dzień, w nocy);
• osłabienie;
• nadmierna potliwość;
• pieczenie, bóle oczu;
• duszności;
• wymioty;
• biegunka.

Kiedy objawy się pojawiają, czy mają związek z porą dnia, wysiłkiem fizycznym lub spożywanymi posiłkami? Jak długo utrzymują się dolegliwości: od kilku godzin, kilku dni, od dawna (kilka tygodni, miesięcy)?

Przejrzyj domową apteczkę.
Jeśli podejrzewasz przeziębienie, infekcję wirusową czy anginę, sprawdź, jakie masz leki na te choroby w domowej apteczce; ile leków zostało z poprzedniej kuracji, czy lekarstwa nie są przeterminowane.

Pamiętaj o lekach od innych lekarzy.
Informuj lekarza rodzinnego, jakie leki zapisują Ci inni lekarze: zabierz ze sobą opakowania leków lub kartę z zaleconym dawkowaniem. Lekarz rodzinny powinien wiedzieć o leczeniu stosowanym przez innych lekarzy. Łączenie niektórych leków może być szkodliwe, a nawet niebezpieczne dla zdrowia, dlatego zażywanie leków powinno być kontrolowane przez lekarza.

Skompletuj wyniki.
Na wizytę zabierz ze sobą wyniki badań, karty wpisowe, wyniki konsultacji. Na wizyty z dzieckiem zabieraj książeczkę zdrowia dziecka.

Nie lekceważ bólu.
Jeśli stale coś Cię boli, powiedz o tym lekarzowi. Ból jest objawem, a nie przyczyną choroby. Należy się dowiedzieć, dlaczego coś boli, a następnie porozmawiać z lekarzem o tym, co można zrobić, by usunąć przyczynę bólu. Może się to okazać zupełnie proste. Zdarza się jednak, że nierozpoznana i nieleczona przyczyna bólu prowadzi do poważnych, nieodwracalnych skutków. Nie ryzykuj. Jeśli nie zadbasz o zdrowie, nie otoczysz go staraniem możesz je stracić. Czasem wystarczy zmiana diety, stylu życia, by usunąć przyczynę bólu lub zmniejszyć jego odczuwanie.

Pytaj rodzinę o choroby.
Bądź zorientowany, jakie choroby występują u spokrewnionych członków rodziny: dziadków, rodziców, rodzeństwa. Szczególnie ważne są takie choroby jak: cukrzyca, nadciśnienie, zaburzenia cholesterolu, zawały, udary, choroby nowotworowe.

Nie zajmuj lekarzowi więcej czasu, niż potrzeba.
Pamiętaj, że czekają na niego inni chorzy.

Jeśli wymienisz lek na tańszy, poinformuj o tym lekarza.
Jeżeli aptekarz zaproponuje Ci tańszy zamiennik przepisanego leku, przynieś opakowanie na następną wizytę, aby porozmawiać o tym z lekarzem.

Załóż w domu zeszyt wizyt u lekarza.
Wpisuj tam daty wizyt i zapisane leki. Dobrze jest założyć teczkę i trzymać w niej zarówno zeszyt, jak i wyniki badań, wypisy ze szpitala – całą dokumentację medyczną.

Nie nadużywaj leków kupowanych bez recepty.
Szczególna ostrożność dotyczy leków przeciwbólowych – ich nadmiar może doprowadzić do poważnych chorób nerek, wątroby i żołądka.

Korzystaj z badań profilaktycznych.
Nie omijaj okazji, by wykonać badanie profilaktyczne. Odpowiadaj na otrzymane zaproszenie na badanie. Jeśli nie chcesz z niego skorzystać, zawiadom o tym lekarza i powiedz mu dlaczego rezygnujesz.

Porozmawiaj o szczepieniach.
Niektórym chorobom można zapobiec lub złagodzić ich skutki: warto zapytać swojego lekarza, jakie poleciłby szczepienia.

Zapisuj wyniki obserwacji.
Jeśli wykonujesz w domu obserwacje swojego zdrowia, np. mierzysz ciśnienie tętnicze – zapisuj daty, godziny i wyniki pomiarów lub innych obserwacji.

Staraj się samodzielnie dotrzeć do lekarza.
Lekarskie wizyty domowe odbywają się tylko w szczególnych sytuacjach – wtedy, gdy stan zdrowia uniemożliwia dotarcie do lekarza. W razie gorączki należy przyjąć leki przeciwgorączkowe. Do przychodni można się udać po obniżeniu temperatury.

Zapisz adres i telefon do lekarza dyżurnego.
Koniecznie zapisz adres i telefon do miejsca, w którym sprawowana jest nocna i świąteczna podstawowa opieka zdrowotna. Informacja o dyżurach powinna być udostępniona zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz przychodni, w której przyjmuje Twój lekarz rodzinny.

 

 

Opracowanie: Małgorzata Koszur,
rzecznik prasowy Zachodniopomorskiego OW NFZ

Komentowanie zablokowane.

Komentowanie zablokowane.