WHO: homeopatia nie powinna być stosowana w terapii groźnych infekcji

Osoby z ciężkimi chorobami zakaźnymi, takimi jak malaria, gruźlica czy infekcja wirusem HIV nie powinny polegać na leczeniu homeopatycznym – ostrzegają eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Jest to odpowiedź na apele młodych naukowców, którzy obawiają się, że promowanie homeopatii w krajach biednych i rozwijających się może zagrozić życiu wielu pacjentów.

W czerwcu młodzi lekarze i naukowcy z Wielkiej Brytanii i Afryki zrzeszeni w grupie Voice of Young Science Network napisali list do przedstawicieli WHO z prośbą o przedstawienie oficjalnego stanowiska organizacji w tej sprawie.

„Wzywamy WHO do potępienia promocji homeopatii w terapii gruźlicy, biegunek dziecięcych, grypy, malarii i zakażeń HIV. Homeopatia nie chroni ludzi przed tymi chorobami i nie leczy z nich. Ci z nas, którzy pracują z ludźmi z najuboższych terenów wiejskich świata już teraz mają trudności z dostarczeniem odpowiedniej pomocy medycznej. Stosowanie homeopatii w miejsce skutecznych metod kosztuje ludzkie życie” – napisali.

Jeden z członków grupy – dr Robert Hagan ze szkockiego Uniwersytetu w St Andrews uważa, że rządy państw całego świata powinny dostrzec niebezpieczeństwa związane z promowaniem homeopatii w leczeniu schorzeń groźnych dla życia. „Liczymy, że uświadamiając, jakie jest stanowisko WHO na temat homeopatii, wesprzemy ludzi sprzeciwiających się tym potencjalnie katastrofalnym praktykom”.

Jak podkreślają eksperci WHO, homeopatia nie odgrywa żadnej roli w terapii gruźlicy. „Oparte na dowodach naukowych wytyczne WHO na temat leczenia gruźlicy, jak również międzynarodowe standardy nie zalecają stosowania homeopatii” – mówi dr Mario Raviglione, dyrektor działu WHO „STOP gruźlicy”.

Rzecznik wydziału WHO ds. zdrowia i rozwoju dzieci i młodzieży przypomina z kolei, że dotychczas nie uzyskano żadnych dowodów na to, iż homeopatia może pomóc w leczeniu biegunek u dzieci. Homeopatia nie koncentruje się na leczeniu odwodnienia i zapobieganiu mu, co pozostaje w sprzeczności z wiedzą naukową i naszymi rekomendacjami odnośnie leczenia biegunek – tłumaczy.

„Infekcje takie jak malaria, HIV czy gruźlica charakteryzują się wysokim odsetkiem śmiertelności, ale w większości wypadków można kontrolować ich przebieg bądź leczyć je różnymi sprawdzonymi lekami, których skuteczność jest poparta bogatym doświadczeniem oraz danymi z badań klinicznych” – komentuje dr Nick Beeching, specjalista chorób zakaźnych w Royal Liverpool University Hospital.

„Nie ma obiektywnych dowodów na to, że homeopatia ma jakikolwiek wpływ na te schorzenia i uważam, że promowanie jej, w miejsce sprawdzonych metod w leczeniu jakiejkolwiek choroby zagrażającej życiu, jest nieodpowiedzialne ze strony pracowników służby zdrowia” – dodaje.

Źródło: PAP (2009-08-25)

Komentowanie zablokowane.

Komentowanie zablokowane.